Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Zadnje teme
» Sex u guzu
Pet Jun 15, 2012 5:14 pm od Marlena

» omnibus "Video V. Poezija" - Natalija Ž. Živković (online)
Pet Jul 22, 2011 10:32 pm od UzvodnaPirana

» Najlepsi citati
Pon Dec 06, 2010 9:43 pm od bokitalinda

» Kaladont...moja omiljena zabava
Pet Avg 21, 2009 6:13 am od Teo

» Parče neTa...za sve one koji zele da upisu nesto licno a nemaju gde...
Pet Avg 21, 2009 5:49 am od Teo

» Nova adresa
Sre Avg 05, 2009 2:58 am od Nena412

» Društvene igre
Sre Jul 22, 2009 3:56 am od Debilko

» Dobrodošli
Čet Jul 16, 2009 4:36 am od sistem33

» IN MEMORIAM- TOSE PROESKI 1981-2007
Pet Jun 12, 2009 4:10 pm od Adri

» Nedostaje mi....
Sub Maj 30, 2009 4:21 pm od Adri

Vaša Reklama

FK Partizan Forum

Sajt navijača srbije

Radio x-plode

Sekte-rak na kozi jedne nacije
SAT

IN MEMORIAM- TOSE PROESKI 1981-2007

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

IN MEMORIAM- TOSE PROESKI 1981-2007

Počalji od losha taj Čet Dec 04, 2008 5:44 pm

Pricu o Tosetu cu poceti sa jednim chlankom iz novina....

"Čak i ako nikada niste osobno upoznali mladog pjevača pa ni aktivno slušali
njegovu glazbu ili shvaćali čemu tolika strka oko svega, nikada niste i
nećete moći osporiti da je momak imao glaščinu za koju bi mnogi prodali
dušu, kao ni to da se radilo o čovjeku koji je imao sve razloge za biti
arogantna pop zvijezda hranjena energijom iz pumpanja vlastitog ega,
iako je sve te zamke uspio izbjeći s lakoćom ostavši jednostavno pjevač
zaljubljen u pjevanje.

Fanovi možda i imaju CD-e i mp3-ce, ali
prava tragedija leži u tome da Toše više nikada neće moći raditi ono
što je iskreno i najviše volio. Mikrofon je ostao usamljen na stalku, a
moderni Balkan i dalje čeka iole dostojnu zamjenu..."

Poslednji put izmenio losha dana Čet Dec 04, 2008 5:54 pm, izmenio ukupno 2 puta

losha
član
član

Ženski
Broj poruka : 15
Godina : 36
Poso/dokolice : .....
Raspoloženje : hmmm-kako za koga..
Datum upisa : 04.12.2008

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: IN MEMORIAM- TOSE PROESKI 1981-2007

Počalji od losha taj Čet Dec 04, 2008 5:50 pm

Todor (Toše) Proeski (Prilep, 25. januara 1981. – Nova Gradiška, 16. oktobar 2007.), makedonski pjevač pop i tradicionalne glazbe.

Od malih nogu pokazivao je ljubav prema glazbi. Glazbeni talent naslijedio je od oca Nikole i majke Domenike. Glazbeno obrazovanje dobio je u muzičkoj školi, te na skopskoj Muzičkoj akademiji. Do diplome su mu nedostajala samo dva ispita. Te ispite planirao je riješiti na proljeće 2008., a najviše ga veselio diplomski rad – cjelovečernji klasični koncert. Glazbenim finesama podučavao ga je William Rey u New Yorku, gdje je išao na glazbeno usavršavanje. Kod istog je učitelja svojedobno išao i jedan od triju tenora: Luciano Pavarotti.

Karijera
Na prvom nastupu, kao desetogodišnjak, pjevao je «Ave Mariju» i ostavio publiku bez daha. Studirao je solo pjevanje i bio je jedan od najboljih studenata. Karijeru pop pjevača počeo je s 15 godina, kada je sudjelovao na festivalu «Makfest». Godinu dana poslije počinje glazbenu suradnju s Grigorom Koprevom, što se pokazalo dobitnom kombinacijom. Pjesme «Usne na usnama» i «Sunce u tvojoj zlatnoj kosi» otvaraju mu vrata makedonske glazbene scene. U vrlo uspješnoj 1999. godini, izdao je prvi album, «Negdje u noći», i održao svoj prvi samostalni koncert. Usprkos tomu što je nizao uspjehe, ostao je skroman. Kako je počeo pjevati u tinedžerskoj dobi, obožavatelji su ga zasipali plišanim igračkama, kojih je imao napretak, pa je jednu posebnu sobu u svojoj kući u Kruševu imao samo za njih. Njegova je rodna kuća, zahvaljujući njegovoj popularnosti, postala turistička atrakcija.
Godine 2002., kreće na turneje izvan granica Makedonije. Velike uspjehe ostvaruje prvo u Srbiji i Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, a kasnije i u Hrvatskoj i Sloveniji. Glazbeni kritičari su ga nazivali pjevačem anđeoskog glasa. No, veliku popularnost nije stekao samo iznimnim glasovnim mogućnostima te je 2003. godine dobio Humanitarnu nagradu Majke Tereze za svoje brojne humanitarne nastupe. Kao UNICEF-ov ambasador dobre volje pomagao je djeci. Njegova pjesma «This world», snimljena 2004. postala je UNICEF-ova himna.
Još veću slavu stekao je nakon nastupa na Eurosongu 2004. u Turskoj s pjemom «Life», gdje je osvojio 14. mjesto. Mnogi se makedonski pjevači na makedonsko natjecanje za pjesmu Eurovizije nisu ni prijavili, uvjereni u Tošetovu pobjedu, dajući mu time iznimno priznanje kao pjevaču.
Na hrvatsko tržište probija se 2004., zahvaljujući suradnji s Tonijem Cetinskim, s pjesmom "Lagala nas mala". On ga je pozvao i da mu gostuje na turneji. Sve popularniji postaje izdavanjem albuma na hrvatskom jeziku «Dan za nas», čime je dobio priliku, da se čuje u hrvatskom eteru. Hrvatska publika brzo ga je prihvatila i zavoljela, a najbolji pokazatelj je izbor prema kojem je Toše Proeski izabran za najboljeg hrvatskoga pjevača i izvođača, iako nije hrvatskog podrijetla. Imao je četrdesetak pjesama na hrvatskom jeziku i 40 tisuća prodanih albuma u Hrvatskoj u posljednje dvije godine. Jedini je inozemni pjevač, koji je osvojio glavnu nagradu Hrvatskog radijskog festivala. Nakon pobjede na HRF-u rekao je, da mu nagrade nisu važne, već da pjeva za publiku: »Ljubav, tolerancija i to da svoj život živimo kao da ćemo živjeti milijun godina, to nas činu ljudima». Imao je velike hitove u duetima s Gocom Tržan, Esmom Redžepovom, Tonijem Cetinskim i Antonijom Šolom, koja je za njega napisala i možda njegov najveći hit «Srce nije kamen». To je bila najizvođenija skladba na hrvatskim radijskim postajama 2006. godine. Posljednjih godina je trijumfirao na brojnim festivalima u državama bivše Jugoslavije. Toše nije nikad zaboravio svoje makedonske korijene, a makedonskoj narodnoj glazbi posvetio je album «Božilak» (duga), gdje je najdojmljivija izvedba pjesme «Zajdi, zajdi jasno sonce».

Smrt
Toše Proeski poginuo je u prometnoj nesreći 16. listopada 2007. oko 6.20 sati na autocesti A3 Zagreb-Lipovac, na putu iz Skopja prema Zagrebu. Naime, njegov prijatelj i vozač, 32-godišnji Georgij Georgijevski, izgubio je kontrolu nad vozilom marke Volkswagen Touareg i udario u teretni kamion. Toše je smrtno stradao na licu mjesta, zbog ozljeda vratne kralježnice. Njegova menadžerica Ljiljana Petrović zadobila je lakše, a vozač teže tjelesne ozljede. U trenutku sudara, svi su spavali, uključujući i vozača. Prema prvim informacijama nisu bili vezani zaštitnim pojasevima, no to se kasnijim službenim vještačenjem demantiralo. U sudaru, nisu se aktivirali zračni jastuci.
Ova vijest se brzo proširila balkanskim medijima, a kasnije su je prenijele i neke uglednije TV postaje. Makedonska televizija prekinula je emitiranje programa, kako bi objavila vijest o njegovoj smrti. U toj je zemlji, 17. listopada proglašen danom žalosti. Koliko je bio cijenjen u domovini govori podatak, da je predsjednik države nakon vijesti o pogibiji dao izvanrednu izjavu, te se uputio na trg i zapalio svijeću. Isto je učinio i premijer. Predsjednik parlamenta kroz suze priopćio javnosti o odgodi rada parlamenta, a svoju izjavu za javnost dao je i poglavar Makedonske pravoslavne crkve. Svi su makedonski kafići, radijske i televizijske postaje spontano puštali samo njegove pjesme.
Svoj je posljednji intervju dao večer prije pogibije, u emisiji «Vrteveška» Vesne Petruševske, u kojem je između ostalog iznio i svoje planove u budućnosti, koji se igrom sudbine neće moći ostvariti. Sama voditeljica istaknula je, da je Toše bio nešto najbolje što je Makedonija imala u posljednjih 50 godina i da je cijela država s nevjericom primila tragičnu vijest, te da su gotovo svi građani odmah po primitku vijesti, došli mu iskazati počast paljenjem svijeća u Skopju i njegovom rodnom Kruševu.
Toše je ispraćen 17. listopada uz prisustvo obitelji, velikog broja svojih štovatelja, prijatelja, glazbenih suradnika s cijelog prostora Balkana.

losha
član
član

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od losha taj Čet Dec 04, 2008 6:02 pm

Humanitarna dela-Toseta Proeskog

Toše je 2004. godine bio imenovan za UNICEF-ovog regionalnog ambasadora dobre volje. Tim povodom je, zajedno sa dječjim horom učenika škole za slijepu i slabovidnu djecu „Dimirar Vlahov“ snimio pjesmu „За овој свет“ ILI „This World“. Klinika za dječje bolesti u Skoplju će Toši biti vječno zahvalna, budući da je dao novac od koncerta održanih 2004. i 2005. godine za obnovu ove klinike. On je bio jedan od najvećih donatora i zaštitno lice kampanje „Prijatelji Klinike za dječje bolesti“. Na specijalnom zasjedanju, koju je za djecu organizirao UNICEF-ov ured zajedno sa Vladom, Toše je pozvao institucije da stvore „Zemlju po mjeri djeteta“ (u originalu – djece). Uz pomoć njegovih humanitarnih koncerata su potpuno renovirane i sobe u odjelu za hematologiju. U saradnji sa USAID-om, uključio se i u projekat za unapređenje obrazovanja u Makedoniji. „Obrazovanje je svačija odgovornost“ je moto pod kojim se održao posljednji Tošin koncert na Gradskom stadionu. Prikupljena sredstva od koncerta će biti namijenjeni za renoviranje 100 osnovnih škola u Makedoniji, među kojima i „Nikola Karev“ u Kruševu, gdje je i on završio osnovno obrazovanje. Toše je bio uključen i u mnoge humanitarne akcije Crvenog krsta. Jedna od njih je i „Daruj krv, budi human“, u kojoj je čak i krv darovao, te poručio: „Ja evo spasih život, a vi?“ Bio je uključen i u Kosmofon-ovu humanitarnu kampanju „Svi smo njihova djeca“, organiziranu za pomoć starim licima. Dobitnik je nagrade „Majka Tereza“

losha
član
član

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od losha taj Čet Dec 04, 2008 6:10 pm

TOSE je mnogima ulepsao zivot, bar na tren..
Priča 1
Mala Milena bila je teško bolesna. Kao beba je imala karcinom na karlici, a onda su joj od citostatika otkazali bubrezi. Tako je ostala stalno vezana za krevet i bocu kiseonika.
- Jednom prilikom, imala je samo tri godine tada, gledala je televiziju kao i obično jer nije ništa drugo ni mogla iz kreveta i ugledala je Tošeta. Pevao je na koncertu. Tužno je zaplakala i rekla: „Jedina mi je želja da jednom i ja odem na njegov koncert, pa posle mogu da umrem“. Mnogo smo se rastužili. Nismo znali šta da kažemo. Za roditelja je to strašna rečenica, a ona tako mala... - i sada, mnogo godina posle tog događaja, tužno priča otac Branko. Posle kratke pauze, nastavlja da prepričava neverovatan događaj kako je Toše saznao za to. Oni su, naime, ispričali prijateljima koja je Milenina životna želja, a ovi prijatelji su opet svojim poznanicima u kafiću prepričavali. Slučajno je Toše baš tog dana prolazio kroz Negotino i tu u kafiću saznao kako je jednoj teško bolesnoj devojčici želja da upozna njega. Istog momenta se raspitao gde je njena kuća i krenuo tamo.
- Toše se pojavio na našim vratima. Nikada nećemo zaboraviti taj dan. Skamenio sam se od uzbuđenja i nisam mogao da izgovorim ni reč. I Milena je zanemela, a odmah zatim je počela da vrišti od sreće, skočila sa kreveta i povukla sa sobom i crevo od boce. Ne obazirući se na to, skočila je Tošetu oko vrata. To je i za nas bilo kao u bajci, a kamoli za nju - priseća se Branko.
Od tada je svraćao kod njih kad god je mogao. Tačnije, svraćao je kod male Milene, i gde god bi se ona zadesila, pošto se zbog bolesti „seljakala“ po bolnicama, on se pojavljivao. - On je njoj ulepšao život. Dao nam je svima smisao. Milena ga je zvala na mobilni čak i dok je na koncertima. Jednom je direktno sa koncerta na trgu u Skoplju otrčao u bolnicu da je vidi jer ga je ona nazvala. Ona je umrla u sedmoj godini, 2000. Od poznanika smo čuli da bi Toše kad god prođe kroz Negotino svratio na njen grob - kažu Milenini roditelji, koji iako imaju sina Vaska, kažu: „Pre tri dana izgubili smo sina“.

Priča 2:
"Za mene Toše će uvijek biti živ. Uvijek kad poglednem u svjetlinu, beskrajno sam mu zahvalna, jer da nije bilo njegove humanosti, možda bih živjela u mraku. Zato ću vječno nositi uspomenu o njemu", kaže 19-godišnja kruševčanka Ljupka Taleska.
Za porodicu Taleski iz Kruševa su nezaboravne pomoć i potporu koje im je dao Toše i neizmjerno su zahvalni jer bez njegove humanosti, Ljupkin vid bi možda bio još više pogoršan.
"Presađivanje rožnice oka u poznatoj ruskoj bolnici "Fjodorov" za nas je bila preskupa operacija. Ne bismo mogli skupiti novac. Vijest o mom problemu i problemu moje porodice se brzo proširila kroz Kruševo i tako je stigla i do Tošeta. Odmah se je angažovao da nam pomogne. Donacije je obezbeđivao preko akcija koje je organizirao sa njegovim drugovima i kolegama u skopskim kafićima gdje je i sam, u ulozi kelnera, privlačio mlade", kaže Ljupka.
"Vjest o nesreći saznali smo u Moskvi. Nemam riječi sa kojima bih mogao opisati bol koju smo osjetili. Primjetili su je i ljudi oko nas. Pitali su nas što se dogodilo jer su nam lica odjednom potamnila", kaže Ljupkin otac, Tome Taleski.
Još kao učenici sedmog razreda Ljupkin vid je bio oštećen, a to su prvo primijetili učitelji, jer je ona imala problema u praćenju nastave.
"Alarmirali su moje roditelje da sa table ne mogu prepisati pravilno i tačno šta je napisano. Započeli su pregledi i konsultacije sa doktorima iz Bitole, pa u Skoplju gdje su utvrdili da imam keratokonus-ispupčenu rožnicu i da bi bilo najbolje njeno presađivanje na oba oka da se uradi u moskovskoj bolnici "Fjodorov". Prva intervencija je bila pre dvije godine, a presađivanje rožnice drugog oka se dogodilo ova godine, u oktobru, u periodu kad se dogodila fatalna nesreća u kojoj je poginuo Toše. Vidjeli smo sliku sa mjesta strvične nesreće na internetu u Moskvi i nismo mogli vjerovati da je istina i da Tošeta više nema", kaže djevojka sa suzama u očima.
Ljupka dodaje da je Toše za nju bio drug jer on nikada nije zaboravljao da se druži s njom kada dođe u Kruševo. "Takav je bio Toše. Nikoga nije zaboravljao, a njegova porodica je kontaktirala sa našom. Gubitak je prevelik ne samo za našu zemlju, Balkan, već za cijeli svijet, jer Toše je bio momak sa zvjezdanim glasom, simbol dobrote i čovječnosti koju bi širio svugdje".
Devetnaestogodišnja kruševčanka kaže da je tek ovih dana sanirana infekcija oka nakon druge operacije. "Nisam mogla zaustaviti suze i najvjerojatnije se zbog toga pojavila infekcija. Još uvijek osjećam bol što ga neću opet sresti da mu se zahvalim za to što je uradio za mene, na način kakav sam željela. Nisam stigla reći mu: Toše, iskreno ti se zahvaljujem", kaže Ljupka.

Priča 3:
2003 godine sam vozio moju 8 godišnju unuku u Skoplju na kliniku (bila je veoma bolesna). Prije nego što smo se uključili na autocestu Veles-Skoplje primetili smo Tošeta kako pravi pauzu pored puta. Zaustavio sam auto i od njega zatražio autogram za moju bolesnu curicu. On je došao do mog auta, dao joj autogram na zdravstvenoj knjižici, poljubio je u čelo i sa svog vrata skinuo crveni šal i omotao joj ga oko vrata i poželio brzi oporavak. Moja je unuka danas otišla u školu sa istim crvenim šalom koji joj je TOŠE darivao prije četiri godine Takvo SRCE Gospod nikogaš ne zaborava.
POČIVAJ U MIRU !!!

Priča 4:
Na poslednjem tuzlanskom koncertu, Toše je mojoj supruzi Merimi koja je bolesnik od tumora mozga pjevao na moj mobitel "Zajdi, Zajdi" jer nije mogla doći na koncert...
On je pjevao a ja sam plakao.. od tuge i srece... Stavio je osmijeh na lice moje supruge, na moje i nas mnogih to veče...
Nadao sam se da ću imati priliku da mu stisnem ruku i kažem:
"Hvala ti".....
Sada kažem:"Hvala ti"
I plačem, i svi plačemo..ujedinjeni u tuzi....
Neka ti je laka zemlja Makedonska Anđele
Spokoj vječni duši tvojoj
Porodici, duboka sućut...
S poštovanjem i tugom,
Naid Džananović, Tuzla

Priča 5:
- Toše, ti si meni dao život. Šta sada ja da uradim da pomognem tebi?! - neprekidno je juče kraj Tošetovog groba ponavljao Toše Ilijev, petnaestogodišnji dečak iz Kočana kome je poznati pjevač prije sedam godina dao novac za operaciju tumora na mozgu u Hanoveru.
- Spasio je život mom sinu i to dobročinstvo mu nikada neću zaboraviti - kroz plač govori za „Blic“ dječakova majka Evgenija. Oni su zajedno sa Tošetovom porodicom i prijateljima izašli juče ujutru da upale svijeću na grobu Tošeta Proeskog.
- Toše je jedan od najhumanijih ljudi u Makedoniji. Nema kome nije pomogao - dodaje dječakov otac Mile Ilijev: - Pomogao nam je kada nam je bilo najteže i spasio život mom sinu.
Kada smo skupljali pare za operaciju, mnogi ljudi su nam dali koliko su mogli. Rekli su mi: „Zovi i Tošeta, on je mnogo dobar čovjek“. Nisam ga ni poznavao, ali čim je čuo o čemu je reč, odmah je pristao. Održao je humanitarni koncert u Kočanima i sav prihod dao za liječenje mog sina. Veliki je čovjek bio - zaključuje Ilijev.
Nevenka, baka dečaka, prislanja na grudi sliku Tošeta Proeskog, i briše suze.
- Moj Mile je nudio Proeskom da uzme dio para od prodatih ulaznica da bi pokrio troškove koncerta, ali on nije htio ni da čuje za tako nešto. Pred koncert je došao u našu kuću. Igrao se sa našim Tošetom i njegovim mlađim bratom Simeonom. Nakon operacije u Hanoveru, Proeski je stalno zvao da pita kako je njegov imenjak iz Kočana - priča baka i dodaje da je tragedija zadesila ne samo kuću Proeskih, već i kuće svih onih kojima je poznati pjevač pomagao.
Toše je bio poznat po humanitarnom radu, a o nekim detaljima, i brojnim ljudskim podvizima, iz skromnosti čak nije htio ni da govori.

Priča 6:
Po ovoj povod, zaedno so detskiot hor na učenici od učilišteto za deca so narušen vid "Dimitar Vlahov" ja snimija pesnata "Za ovoj svet" ili "This world". Klinikata za detski bolesti vo Skopje večno ќe mu bide blagodarna na Toše, bidejќi parite od koncertite što gi održa vo 2004 i vo 2005 godina gi dade za obnova na ovaa klinika. Toj beše eden od najgolemite donatori i zaštitno lice na kampanjata "Prijateli na Klinikata za detski bolesti". Na specijalnata sesija za decata, koja Kancelarijata na UNICEF ja organiziraa zaedno so Vladata, Toše gi prozva instituciite da kreiraat "Zemja po merka na decata". So pomoš na negovite humanitarni koncerti, kompletno bea renovirani i sobite na oddelot za hematologija. Vo sorabotka so USAID, se vkluči i vo proektot za podobruvanje na obrazovanieto vo Makedonija. "Obrazovanieto e odgovornost za site" e mototo pod koe se održa posledniot koncert na Toše na Gradski stadion. Sredstvata sobrani od koncertot ќe bidat nameneti za renoviranje na 100 osnovni učilišta vo Makedonija, meѓu koi i "Nikola Karev" vo Kruševo, kade što toj završi osnovno obrazovanie. Toše beše vklučen i vo mnogu humanitarni akcii na Crveniot krst. Edna od niv e "Daruvaj krv, bidi human", na koja duri daruva krv, poračuva: "Jas štotuku spasiv život, a Vie...?" Beše vklučen i vo humanitarnata kampanja "Site sme nivni deca" na "Kosmofon", organizirana za pomoš na starite lica. Dobitnik e na nagradata "Majka Tereza".

Priča 7:
“The children of the country have lost a sincere friend in Tose Proeski,” said Ms. Hongwei Gao UNICEF Country Representative. “Not only did he entertain children with his magical voice, he also spoke out for them and with them. He was the country’s National Ambassador who advocated tirelessly for children.”

Priča 8:
........u sred snimanja najkomplikovanijeg refrena, znao je samo da se nekontrolisano trgne od mikrofona, radosno da se približi prozoru i da mahne nekome, onako kratko dlanom, kao da ga zove...
Ispočetka nisam shvatao da daje znak mojim malim komšijama da dođu u studio, umjesto da vire kroz prozor. „Ej nemoj se ljutit, al da vidiš po prozoru kako su poredane glave jedna do druge, kako prave maglu na staklu i ti bi napravio isto“, govorio mi je Toše...
Kako bih se mogao ljutiti. Djeca bi bila toliko radosna, sigurno bi i Djeda Mraz bio ljubomoran...
I normalno onda bi se to sve pretvorilo u žurku sa mnogo presretnih klinaca i klinceza, svi zacrvenjeni od radosti, pa bi slijedila premijerna prezentacija u smislu: „Tino, aj pusti im da vide da li im se dopada“, pa fotografiranje, i mnogo, mnogo, mnogo ljubavi. Zaista mnogo!
I tada bi se moj studio pretvorio u dječije igralište, gdje je bilo 10-12 djece, i jedan presretan i nemiran klinac maskiran u tijelo odraslog pjevača..., i jedan totalno „raspekmežen“ producent.
Gledao sam i nisam vjerovao kolko je bio ovisan od ljubavi koju mu iskreno davaše djeca.
Djeca bi otišla s uvjerenjem da nema više virkanja proz prozore, a mi smo ih morali ubijediti da ćemo sutra opet da se družimo u isto vrijeme, pa produžimo naš posao.
Još dugo poslije bi mi djeca dolazila na vrata studija, svaki dan da mi požele Dobar Dan...ali i da pitaju da li je tu Toše. Zatim slijedi pitanje: „A, kad će da dođe?“...i tako nekoliko mjeseci, svaki dan, nekada i više puta dnevno! Nešto neviđeno.........

Priča 9:
Toše Proeski isplatio dug od 1.150 maraka koliko je siromašna porodica Džomba iz sela Kukulje kod Srpca dugovala Kliničko-bolničkom centru u Banjaluci omogućivši im tako da ostvare pravo na socijalnu pomoć...

DOBROTVOR!
Pavle Džomba: "Zahvalan sam Tošetu koji nam je mnogo učinio pa bismo željeli da ga upoznamo"
Toše Proeski: "To je sitan novac za mene a ovoj nesrećnoj porodici mnogo je značio"
Poslije banjalučke promocije novog albuma "Pratim te" Toše Proeski gostovao je u nekoliko popularnih televizijskih emisija. Da bi ljubaznim domaćinima uzvratio za gostoprimstvo i pažnju koju su mu posvetili, popularni Makedonac uključio se u humanitarnu akciju pomoći porodici Džomba iz sela Kukulje kod Srpca. Saznavši slučajno u programu RTRS da četvoro djece živi bez majke u vrlo oskudnim uslovima, mašio se za novčanik i platio njihove obaveze prema Kliničko-bolničkom centru u Banjaluci.
"Djeca i ja gledali smo tu emisiju koju vodi Sanja Popović. Igrom slučaja, nekoliko dana ranije kod nas su bili novinari iz Srpca Savo Keser i Neđo Kusić kojima smo se požalili da ne možemo ostvariti socijalnu pomoć jer nismo izmirili obaveze prema bolnici u Banjaluci gdje se liječila i umrla moja supruga Gorana, majka ove djece. Zbog duga od 1.150 maraka nismo dobili smrtovnicu kojom bismo dokazali njenu smrt, i time ostvarili pravo na pomoć. Dvije godine su prošle, i ništa s tim u vezi nije se promijenilo. Savo Keser je našu priču ispričao u toj emisiji, a Toše je izvadio kovertu s novcem koji pokriva naš dug. Gledali smo to i plakali smo od uzbuđenja. Već sljedećeg dana dobili smo dokument i riješili problem s bolnicom", ispričao nam je Pavle Džomba, ratni vojni invalid koji u velikoj oskudici živi s četvoro djece u ljevčanskom selu Kukulje. Osim što ponešto zaradi radeći kod komšija, porodica živi od invalidnine u iznosu od 163 marke i 116 maraka koliko primaju djeca na ime pomoći.
O svom lijepom gestu Toše Proeski je rekao: "Pošto sam ambasador dobre volje Ujedinjenih nacija, odazvao sam se ovoj akciji za koju sam saznao ovdje, u Banjaluci, putem medija. Dogovor smo brzo postigli i, pored obaveza u vezi sa promocijom albuma, pronašli smo vreme za humani gest. Istina, nismo stigli da posjetimo porodicu Džomba, ali mislim da to nije neophodno. Prikupili smo pomoć za njih, to je sitna lova za mene a sigurno velika za ovu brojnu porodicu. Kada bismo svi pomalo dali, sakupilo bi se više i svima bi bilo lakše".
U porodici Džomba raste četvoro djece - Vladimir ide u četvrti razred osnovne škole, Dejan i Koviljka u drugi a najmlađi Velimir ima pet godina. Zatekli smo ih u kući koja može svakog časa da se sruši. Okupljeni na starom krevetu pred dotrajalim televizorom, gledali su crtani film. S ocem koga zovu Bajo dijele nevolju i čamotinju. Mala Koviljka priprema večeru u kući u kojoj je sve dotrajalo: "Mi drugačije ne možemo jer nemamo. Eto, da nam nisu pomogli Pero Tubić iz Laktaša i doktor Mićo Koščica iz Banjaluke koji su kupili torbe, knjige i nešto garderobe, ne znam kako bih djecu koja odlično uče, opremio za školu. Zahvalan sam Tošetu koji je mnogo učinio za nas i željeli bismo da ga upoznamo", rekao je Pavle Džomba. Na pitanje šta im je najpotrebnije u kući sa razbijenim oknima i šupljim zidovima, u kojoj svega nedostaje, stidljivo su odgovorila dječica: "Krevet, imamo jedan stari pa spavamo i na spužvi pored peći. Voljeli bismo i novi televizor jer se na ovom gotovo ništa ne vidi i ne čuje".

losha
član
član

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od gele70 taj Čet Dec 04, 2008 8:15 pm

jao losa sve naj bolje o tosetu legenda ruza

gele70
urednik
urednik

Muški
Broj poruka : 1106
Godina : 46
Poso/dokolice : privatnik
Raspoloženje : opusteno
Datum upisa : 16.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od gele70 taj Čet Dec 04, 2008 8:20 pm

placem

gele70
urednik
urednik

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od bela griva taj Čet Dec 04, 2008 8:46 pm

placem

bela griva
vredna članica
vredna članica

Ženski
Broj poruka : 211
Godina : 49
Datum upisa : 21.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nena412 taj Ned Dec 07, 2008 9:03 pm

Ja kružim od četvrtka oko ove teme....znala sam da je bez suza neću pročitati

placem

Volela sam umetnika al nisam znala koliko je srce imao.
Bez teksta sam.

Počivaj u miru.

Nena412
Administratorka
Administratorka

Ženski
Broj poruka : 1849
Godina : 45
Poso/dokolice : Slatkorečivi savetnik :)
Raspoloženje : uvek za :)
Datum upisa : 14.09.2008

Pogledaj profil korisnika http://www.upoznavanje-druzenje-chat.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od losha taj Čet Dec 11, 2008 4:23 pm

Mnogi nisu to znali, pa cak ni ja, koja ga obozavam, zato sam i postavila prvo to...On je bio jako dobar muzicar, jos bolji covek i najveci humanista...

losha
član
član

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od losha taj Čet Dec 11, 2008 5:01 pm

U toku svoje karijere koja je trajala 10 godina izdao je 7 albuma...
Albumi
1999:
• Nekade Vo Nokta (makedonski: Некаде во ноќта, Negdje U Noći)
2000:
• Sinot Božji (makedonski: Синот Божји, Sin Božji)
2003:
• Ako Me Pogledneš Vo Oči (makedonski: Ако Ме Погледнеш Во Очи, Ako Me Pogledaš U Oči)
2004:
• Den Za Nas (makedonski: Ден За Нас, English: Dan Za Nas)
2005:
• Po Tebe (makedonski: По Тебе, Pratim Te)
2006:
• Božilak (makedonski: Божилак, Duga)
2007:
• Igri bez granici (makedonski: Игри без граници, Igra bez granica)

Snimao je i pesme na engleskom jeziku i bio na samom zavrsetku albuma pre nego sto je poginuo. Album na engeskom jeziku izlazi 25.januara.2009 na njegov 28 rodjendan, a omot za taj album biraju njegovi fanovi..

AKO ZELITE MOZETE DA GLASATE ZA OMOT KOJI VAM SE SVIDJA, PROCITAJTE TEKST ISPOD..

srijeda, DESEMBAR 10, 2008

Odaberite omot za posljednji album Toše Proeskog!

Za nešto više od mjesec dana, 25. siječnja, na dan kada se rodio makedonski pjevač Toše Proeski, rodit će se i njegov prvi i nažalost posljednji album namijenjen stranom tržištu. Album će istovremeno izaći u šest zemalja, Makedoniji, Hrvatskoj, Srbiji, BiH, Sloveniji i Crnoj Gori, a do ljeta iduće godine i u brojnim europskim zemljama. Iako je Toše odradio sva snimanja u studijima u Irskoj, Jamajci, Londonu i Stockholmu, nije stigao staviti "šlag na tortu" i odabrati omot za svoj strani album na koji je potrošio stotine posljednjih radnih sati. Uz suglasnost Međunarodne Fondacije koja nosi Tošino ime, menadžerica Ljiljana Petrović i produkcijska kuća Award, odlučili su odabir covera za taj album u potpunosti prepustiti Tošinoj vjernoj publici i obožavateljima.

"Tošin glas uvijek je bio presudan u odabiru omota svih njegovih albuma. Nažalost, izlazak najvažnijeg albuma u karijeri nije doživio, stoga smo odlučili Tošin glas u odabiru omota dati njegovoj publici i fanovima, jer upravo zahvaljujući njima on i dalje kroz svoju glazbu živi u stotinama tisuća domova", kaže Ljiljana Petrović.

Glasajte na tose.album@index.hrОваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете
Predložena idejna rješenja za cover albuma danas su ekskluzivno objavljena istovremeno na po jednom odabranom portalu u nekoliko zemalja u kojima je Toše svojim koncertima punio dvorane. Hrvatska će publika glasati za omiljeni omot na Indexu, u Sloveniji na portalu planet.si, u Srbiji na svetplus.com, u BiH na sarajevo-x.com, a u Makedoniji na portalu mmm.com.mk.

Pozivamo čitatelje Indexa da glasove šalju na e-mail adresu tose.album@index.hrОваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете . Zbroj glasova čitatelja svih portala odlučit će koji će omot 25. prosinca krenuti u tisak.

"Sigurna sam da bi se Toši ova ideja da publika aktivno sudjeluje u stvaranju njegovog albuma jako, jako dopala. Odabrani cover će na neki način biti poklon od njegove publike za 28. rođendan koji bi proslavio 25. siječnja. Tog dana, kad će se album naći na tržištu šest zemalja, u većim gradovima širom Makedonije, Hrvatske, Srbije, Slovenije i BiH, osvanut će i 500 bilboardova. To je poklon uspomeni na Tošu od svih nas koji smo imali čast surađivati s njim", rekla je za Index Ljiljana Petrović. Idejna rješenja naslovnice pod brojem 1 i2 potpisuje Žarko Stojanovski iz Skopja, a prijedloge pod brojevima 3 i 4 Anin Sever iz Slovenije.

losha
član
član

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od losha taj Čet Dec 11, 2008 5:28 pm

Tose Proeski - Zajdi zajdi (uzivo, gitara)

losha
član
član

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od gele70 taj Čet Dec 11, 2008 5:38 pm

sve si nas rasplaka losa placem

gele70
urednik
urednik

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od losha taj Sub Dec 20, 2008 1:24 am

"Pevajući, molio se, i moleći se, pevao je
IN MEMORIAM - Toše Proeski, pevač nezaboravnog glasa i velikog srca

Toše Proeski

Piše S. Milić
U Prilepu, u Makedoniji, 25. januara 1981. rođen je Toše Proeski. Kao u bajci, malom princu dadoše ime Todor - Božji dar. I zaista je bio dar za ovaj svet. Sve do 16. oktobra 2007, kada je odjeknula vest da je Toše poginuo u osvit zore, na autoputu Zagreb-Lipovac, u blizini Nove Gradiške. Priča se da je uzrok nesreće magla na putu, neprilagođena brzina, da je vozač zaspao... Ali, negde u dubini duše svi znamo da je neka nevidljiva ruka jednostavno, ko zna zašto, odlučila da pre vremena uzme "sinota Božjeg".
I verovatno se nikada ranije nije desilo da sve, bez izuzetka, jednako potrese vest o nečijoj smrti. Makedonska televizija dva dana emitovala je samo Tošetovu muziku, intervjue, stare snimke, i proglašen je nacionalni dan žalosti. Spontano, narod je počeo da pali sveće na gradskom trgu u Skoplju, ali u Kruševu, odakle je potekao. U Skoplju, Beogradu i Zagrebu, čekajući u nepreglednim kolonama, u knjige žalosti upisivale su se devojčice koje su do juče ludovale za njim, njihove mame i bake, rokeri, narodnjaci, pripadnici svih nacija i veroispovesti.

Ono što je Toše imao u sebi prevazišlo je sve ovozemaljske granice. Možda zato što je tako lepo pevao, ili što je tako osećao muziku, ili što je voleo ljude... Možda što je bio drag i lepo vaspitan, možda što je delio šakom i kapom kada bi čuo da je nekome bila potrebna pomoć. Čak i žuta štampa "digla je ruke" od traženja nečega što bi pokvarilo sliku o pevaču anđeoskog glasa, a nije se desilo da o nekome kaže ružnu reč.
Isprva je izgledalo da mu put do zvezda neće biti lak- zna se da porodica Proeski nije bila imućna. Ali, već na prvom nastupu, kao desetogodišnjak, otpevao je "Ave Marija" i ostavio publiku bez daha. A nadalje su talenat i vera učinili svoje. Pre nego što se otisnuo u svoju pevačku odiseju, zatražio je blagoslov Crkve, i dobio ga je. I zaista, uspon je išao dobro da bolje ne može biti. Godine 1997. pobedio je na "Melfestu", a 1999, debi albumom "Nekade vo nokta" dospeva u sam vrh makedonske pop scene. "Sinot Božji" iz 2000. donosi osvajanje Srbije - duet sa Karolinom Gočevom "Nemir" i nezaboravna "Tajno moja", dok pobeda na Beoviziji 2003. i pesma "Čija si" konačno dovode Tošeta na mesto koje mu pripada. Naredne, 2004, predstavljao je Makedoniju na Evroviziji, sa pesmom “Life”. "Pohod" na Hrvatsku završen je prošle godine, kada je pesma "Srce nije kamen" proglašena za najviše emitovanu pesmu hrvatskih radio stanica za 2006, a ovog leta osvojio je Gran pri Hrvatskog radijskog festivala sa pesmom "Veži me za sebe". Prošle godine objavio je album sa tradiconalnim makedonskim pesmama “Božilak”, gde je pokazao da ume da peva i izvornu muziku, a “Zajdi, zajdi”, u njegovom izvođenju porazila je mnoge ovdašnje “zvezde”. Kada se setimo Tošeta, tu su i “Ko ti grize obraze”, “Volim osmijeh tvoj”, “Ubijaš me usnama”, “Pratim te”, nezaboravni dueti sa Esmom Redžepovom, Anjom Rupel, Gocom Tržan, Esmom Redžepovom, Tonijem Cetinskim, Antonijom Šolom.... "Kruna" uspeha bio je koncert na Dan zaljubljenih u Beogradskoj areni, a njegov poslednji album "Igra bez granica" objavljen je pre nekoliko meseci.

I poslednji veliki koncert održao je na stadionu u Skoplju 5. oktobra, kada je pred oko 40 hiljada obožavalaca pevao u humanitarne svrhe, za pomoć obnovi škola u Makedoniji. Kada smo već dobrotvornog rada, 2003. dobio je Humanitarnu nagradu majke Tereze, a pre tri godine, sigurno ne slučajno, imenovan je za regionalnog ambasadora dobre volje UNICeF-a. I, iz godine u godinu, kako mu je popularnost rasla, sve je više pomagao, prvenstveno deci, što humanitarnim koncertima i akcijama, što direktno. Pomagao je, ali i svojim rukama gradio Crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Kruševu.

Toše Proeski sahranjen je 17. oktobra u Kruševu uz najviše
državne i crkvene počasti, a ispratilo ga je više od 20 hiljada ljudi. Majka, otac, sestra, nesuđena ljubav... I skoro svi koji na muzičkom nebu Balkana nešto znače.
"Pevajući, molio se, i moleći se, pevao je. I, evo, njegovo rodno Kruševo i Makedonija opraštaju se od najvećeg vojvode pesme u naše vreme. A ti, Toše, produži da pevaš gore na nebu, podržan od anđeoskih horova - rekao je poglavar Makedonske pravoslavne crkve arhiepiskop Stefan.
Sebi je Toše za Novu 2007. poželeo samo - da bude živ i zdrav. A u poslednjem intervjuu koji je dao za jednu makedonsku televiziju, pred polazak u Hrvatsku, rekao je da je umoran i da mu spava. I, zaspao je Toše.. Na pragu možda i svetske karijere jer, upravo ovih dana, trebalo je da se održi promocija njegovog albuma na engleskom jeziku u Londonu. Bio je jedan od najboljih studenata solo pevanja, i planirao da je naredne godine diplomira. Sanjao je da će jednom pevati u operi, možda i u Milanskoj skali, a Đana Nanini za njegov glas rekla je da je bolji od Pavarotijevog.
"Kada želiš da nasmeješ Boga, ispričaj naglas svoje planove" - rekao je neko.

* Govorio je za TV novosti:
* Pratim sudbinu, put ka uspehu ili neuspehu, ono što mi je ta sudbina i namenila
* Čovek treba da bude inspirisan, i molim Boga da mi ne uzme inspiraciju u vezi sa muzikom i inspiraciju u vezi sa životom
* Pokušavam da se borim protiv ljudske zlobe, neistine i drugih loših stvari koje su svakodnevnica u našem životu, mada mi teško ide
* Sebe bih devojci koja me ne poznaje opisao kao mladog čoveka koji se bavi muzikom i sportom, kao čoveka koji izbegava sve poroke, koji se trudi da bude što prirodniji
* Da imam veliku moć, makar i na kratko, učinio bih da nestane mržnja i zlo, da ljudi međusobno dele ljubav
* Pred izlazak na binu imam ritual - prekrstim se
* Kada sam zaljubljen, smiren sam i tajanstven
* Moj životni moto je "Kako Gospod nikoj ne e – Sve je u Božjim rukama"

losha
član
član

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Tose

Počalji od Adri taj Sre Maj 20, 2009 4:34 pm

Tose je bio nas andjeo...

Adri
član
član

Ženski
Broj poruka : 8
Godina : 21
Poso/dokolice : ......
Raspoloženje : Uvek za :)
Datum upisa : 20.05.2009

Pogledaj profil korisnika http://tose-angel.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Adri taj Sub Maj 30, 2009 4:23 pm

Sve si nas rasplakala losa placem

Adri
član
član

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Adri taj Pet Jun 05, 2009 4:33 pm

Priča 3:
2003 godine sam vozio moju 8 godišnju unuku u Skoplju na kliniku (bila je veoma bolesna). Prije nego što smo se uključili na autocestu Veles-Skoplje primetili smo Tošeta kako pravi pauzu pored puta. Zaustavio sam auto i od njega zatražio autogram za moju bolesnu curicu. On je došao do mog auta, dao joj autogram na zdravstvenoj knjižici, poljubio je u čelo i sa svog vrata skinuo crveni šal i omotao joj ga oko vrata i poželio brzi oporavak. Moja je unuka danas otišla u školu sa istim crvenim šalom koji joj je TOŠE darivao prije četiri godine Takvo SRCE Gospod nikogaš ne zaborava.
POČIVAJ U MIRU !!!
Kako je tose imao veliko srce...ne mogu da verujem...
placem

Adri
član
član

Ženski

Nazad na vrh Ići dole