Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Zadnje teme
» Sex u guzu
Pet Jun 15, 2012 5:14 pm od Marlena

» omnibus "Video V. Poezija" - Natalija Ž. Živković (online)
Pet Jul 22, 2011 10:32 pm od UzvodnaPirana

» Najlepsi citati
Pon Dec 06, 2010 9:43 pm od bokitalinda

» Kaladont...moja omiljena zabava
Pet Avg 21, 2009 6:13 am od Teo

» Parče neTa...za sve one koji zele da upisu nesto licno a nemaju gde...
Pet Avg 21, 2009 5:49 am od Teo

» Nova adresa
Sre Avg 05, 2009 2:58 am od Nena412

» Društvene igre
Sre Jul 22, 2009 3:56 am od Debilko

» Dobrodošli
Čet Jul 16, 2009 4:36 am od sistem33

» IN MEMORIAM- TOSE PROESKI 1981-2007
Pet Jun 12, 2009 4:10 pm od Adri

» Nedostaje mi....
Sub Maj 30, 2009 4:21 pm od Adri

Vaša Reklama

FK Partizan Forum

Sajt navijača srbije

Radio x-plode

Sekte-rak na kozi jedne nacije
SAT

(ispovest, priča) I u siromaštvu ponos!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

(ispovest, priča) I u siromaštvu ponos!

Počalji od Podrska taj Sub Okt 04, 2008 10:51 am

I u siromastvu ponos (ispovest, pismo izbeglice iz hrvatske)

Kad smo izbjegli 1995 obreo sam se u Beogradu.
Cesto puta setajuci gradom vidjao sam cigane, zicare, prosjake itd, znate vec , svi su isti .... ali bila je jedna osoba koja je odskakala od svih njih, izgledom, pojavom, karizmom, bilo je "nesto" u toj osobi.

Na Terazijama u podhodniku prema Balkanskoj uvjek je sjedila na stepenicama jedna baka, cista, oprana, uredna, obucena kao i sve nase krajiske bake u crno, crna marama, (rubac), srna majica, scrni pleteni prsluk, crna suknja (kiklja) pa pregaca (zaslon), crne carape, i crne cipele, sve to uvijek besprekorno cisto. Uz nju bila je mala kutijica za kovani novac.
Sjedila je tako u svojoj samoci ruku stavljenih u krilo, kao da se boji pogledati a kamoli taknuti tu kutijicu, cutljiva, nije pricala niti molila nikog nista, zagledana nekud, odlutana mislima ko zna gde, mozda u zavicaj.
Bilo je neke tuge i sujete u njenim pravilnim crtama lica jednostavno covjek ako je vidio tu baku, znao je da je Krajisnik, znao je da je njene gore list, u njoj se odrazavalo sve kroz sto smo prolazili u tim danima i razocarenje i tuga i bijes i sujeta i tesko breme novog tegobnog zivota ....

Svaki put kad sam prolazio tuda istresao sam sve dzepove i dao joj i zadnji kovani novac sto sam imao, nije zahvaljivala, nije me ni gledala, duhom nije bila tu, ja bi je uvjek pozdravio sacekao par sekundi i otisao, uvjek iznova rastuzen i ojadjen, ne zbog njenog neodgovaranja, vec zbog toga zasto ona sjedi tu, posteni Krajisnik koji je vjerovatno imao i kucu i imanje i familiju i unuke a sad je bez toga ostala, spala je na to da sjedi medju ciganima i zicarima najgore vrste.

I tako danima, svaki put kad sam bio u tom djelu grada uvjek sam isao tamo, uvjek je bila na istom mjestu, uvjek je bilo para u njenoj kutijici (vjerojatno je dosta ljudi osjetilo u njoj ono sto i ja), i uvjek iznova davao sam i ja pokoji dinar, ponekad kad bih dosao kuci prosao bih i vatru kod svojih ponekada, pa u sto sam potrosio pare pa gde su itd, nisu to neke pare bile ali u izbjeglickoj neimastini svaki dinar se racunao, primao sam kritike cuteci i nekako s gustom, nikom nisam govorio gde su otisle pare, to je nekako preraslo u neki ritual izmedju mene i te bake.

Sve cesce sam se uvatio da kad god sam u tom djelu grada da namjerno idem u taj podhodnik a nikakvog posla nisam imao tamo, i svaki puta bi se ponavljala ista stvar, uvjek je baka sjedilaa tamo, uvjek cutljiva, tiha, cista i uredna, ponosna i uvjek velika, najveca medju svim tim ljudima na terazijama (velika duhom), i uvjek bih dao nesto uvjek pozdravio sacekao malo i otisao.

Sve dok jednog dana, naidjem ja i nje nema tamo. tako me nesto strefilo, ubilo u pojam, nemogu opisati, pomislio sam na najgore, obazirao sma se okolo, nigde je nema ... par puta sam tog dana dolazio, nije je bilo.
Sutra dan sam jedva docekao da dodjem opet tu i opet je vidim "moja" baka je opet tamo, ma doslo mi je da joj potrcim preko onih stepenica, zagrlim, al nisam znao kako ce reagovati i ponovim vec ko zna koliko puta ritual, pridjem joj zavucem ruku u dzep i uzmem vec unepred pripremljen kovani novac i taman da ga stavim u kutiju, kad baka me uvati za ruku, ukocio sam se u pokretu !!
Pogleda me onako njezno, toplo, sujetno iz dubine svoje sstaracke duse i rece starackim glasom ubjedljivim Krajiskim akcentom:
- "nemoj sine, dosta si davao nemas ih ni ti".

Grlo mi se steglo, nisam znao sta bih rekao, jednostavno zamracilo mi se pred ocima, emocije su navrle, pustila mi je ruku i ja stavim novac i cuteci polako krenem i cujem iza sebe: "Bog te blagosovio sine".

Za par dana sam otisao za Australiju, neznam sta je sa tom bakom sada, al znam jedno, nikad je necu zaboraviti.
I sad me jeza prolazi dok ovo pisem .....

Prognani Krajišnik

Podrska
član
član

Muški
Broj poruka : 86
Raspoloženje : ne naspavan
Datum upisa : 14.09.2008

Pogledaj profil korisnika http://www.druzenje.lightbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Re: (ispovest, priča) I u siromaštvu ponos!

Počalji od Podrska taj Sub Okt 04, 2008 10:55 am

Šta mislite o ovakvim ljudima i njihovim sudbinama?
Koliko ste osećajni i koliko vas pogađaju ovakve sudbine?

Podrska
član
član

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nena412 taj Pon Okt 06, 2008 12:47 am

Mislim da je malo tako velikih ljudi.
Naravno da me zla sudbina ljudi pogadja i da bih volela resiti sve brige sveta.
Sta da mislim !?
Uvek me nervira kad cujem a cujem cesto "izbeglice pune para" ili "od izbeglica ne moze da se zivi" itd..
Ti ljudi nisu dosli sto su hteli tako,nisu ostavili sve svoje tek da bi nekome bili na teretu.Isto tako nisu radili za eksere pre rata i ako i imaju para vecina ih je zaradila i ustedela.Prvi nerviraju sto su na teretu drugi iritiraju sto imaju a sve to samo zato sto je situacija u zemlji takva kakva je.Ljudima je tesko da saosecaju kad su i sami u teskoj ili goroj situaciji.
Nikako ne razumem osude Srba koji su prodali sve na Kosovu i otisli.Da li ste se samo zapitali sta bi vi uradili da zivite pod tim pritiskom i da vam neko ponudi 3x vise nego sto vasa kuca i imanje vrede?
Iskreno ja bih prva prodala i to prvo zbog sigurnosti i buducnosti moje dece.
Vreme je pokazalo da su bili u pravu, svoje i sebe su postedeli izbeglickih smestaja i cekanja milostinje.Ko im moze na tome zameriti?

Nena412
Administratorka
Administratorka

Ženski
Broj poruka : 1849
Godina : 45
Poso/dokolice : Slatkorečivi savetnik :)
Raspoloženje : uvek za :)

Pogledaj profil korisnika http://www.upoznavanje-druzenje-chat.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od krupije taj Pon Okt 06, 2008 7:55 am

ne bi se bas slozio sa vasom izjavom koleginice.
niste ziveli ovde i nemate prava da pricate.
jeste bas je dobro, on proda svoju zemlju tamo i dodje ovde i otvori biznis.a sta mi koji smo dobijali pozive.?a?da ginemo a oni da se svrckaju?ne kazem da nisu vredni ali to je nesto drugo.TREBALI SU OSTATI TAMO!!!
ne dao bog da se nesto desi ovde nas nece niko primiti.seti se samo skidanja chausheskog.ko je pomogao da ode slika u svet?eto vratili nam prvi.dali su natou svoj aerodrom za bombardovanje.nisu oni nikada protestovali zbog toga,mislim na narod.

krupije
član
član

Muški
Broj poruka : 111
Datum upisa : 24.09.2008

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nena412 taj Pon Okt 06, 2008 9:28 am

Nisam zivela tu i nemam pravo da pricam !?
To bi bilo kao da ja kazem, vi koji nemate decu nemate pravo da pricate...
Naravno da se ne morate sloziti samnom al to nikako ne govori ko je u pravu.

niste ziveli ovde i nemate prava da pricate.

Zivela sam tu do svoje 14 godine i secam se drugarica u skoli koje su dosle sa Kosova jos 80-tih godina pre slucaja Martinovic i opet kazem vreme je pokazalo da su bili u pravu.

jeste bas je dobro, on proda svoju zemlju tamo i dodje ovde i otvori biznis.a sta mi koji smo dobijali pozive.?a?da ginemo a oni da se svrckaju?ne kazem da nisu vredni ali to je nesto drugo.TREBALI SU OSTATI TAMO!!!

Mislim da si pomesao malo odbranu zemlje sa trbuhom za kruhom i boljim zivotom za svoju porodicu i sebe.
Jedno je duznost svakog da brani svoju zemlju ( a trebali smo je braniti svi i to od neodgovornih politicara kojima je jedino fotelja bila vazna i koji su nas odveli u propast) a drugo je zeleti miran, siguran i bolji zivot za svoje bliznje.
On proda ono sto je stekao i ja mu na tome ne mogu zameriti al mogu zameriti tatinim sinovima koji nisu nikad ni jedan poziv dobili, niti su osetili na bilo koji nacin sve strahote pozvanih ili prognanih.
Zameram drzavi i tadasnjoj politici koja je dozvolila da dodje do svega toga !

ne dao bog da se nesto desi ovde nas nece niko primiti.

Ovim hoces reci kako bi ti begao da se nesto desi ali ONI su trebali ostati tamo !?

Nena412
Administratorka
Administratorka

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od krupije taj Pon Okt 06, 2008 12:20 pm

izvini moja drzava nije bila u ratu sa bosnom i hrvatskom.to su samo politicari smislili pricu.rat se vodio u hr i bosni.
ne kazem da bi ja pobegao ali mi puca bas za ovu zemlju koja ne brine za svoje gradjane.
prvo te tvoje drugarice su dosle ranije.pitao bi te da si imala muza ovde i da si u prodavnici kupujes robu i vidis kosovara kako placa svezim novcanicama a tvoj muz je dole.kako bi tada reagovala.ne dao bog kazem da je jos bio povredjen tamo.meni je drug stradao kod vukovara i to samo sto nije imao niko da ga skine sa kamiona,nisu pokupili mladice njegovih godina da ih vrate na front nego su svercovali robu,

krupije
član
član

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nena412 taj Pon Okt 06, 2008 12:40 pm

izvini moja drzava nije bila u ratu sa bosnom i hrvatskom.to su samo politicari smislili pricu.rat se vodio u hr i bosni.
Izvini predsednik moje drzave je podrzao Srbe kako u Bosni tako i u Hrvatskoj da bi im posle okrenuo ledja !!
A tog predsednika smo mi birali, pa dakle i na nama odgovornost, kad vec nismo motke na vreme uzeli.

pitao bi te da si imala muza ovde i da si u prodavnici kupujes robu i vidis kosovara kako placa svezim novcanicama a tvoj muz je dole.kako bi tada reagovala.ne dao bog kazem da je jos bio povredjen tamo.

To sto je moj muz "dole" nikako nije kriv neko treci.A to sto on ima a ja nemam pa ga mrzim je ZAVIST.Taj osecaj je meni nepoznat.

Iz mesanog braka sam i odlicno znam kako je bilo jednim i drugima.Najlakse je biti Srbin u Srbiji i Hrvat u Hrvatskoj.

Tvoj drug je samo jedan od mnogih, nazalost, ALI TO NISU KRIVE IZBEGLICE !!

Poslednji izmenio Nena412 dana Pon Okt 06, 2008 12:42 pm, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : zaboravih nesto)

Nena412
Administratorka
Administratorka

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od krupije taj Pon Okt 06, 2008 12:57 pm

ne moras kopirati moje reci znam na koji deo se odnosi tvoj odgovor.
ne ,nisu krive izbeglice ali nisi opet kazem zivela ovde.cula nji9hovu pricu kada im kazes zasto nije ostao dole.
ne,drugarice nije to zavist da neko ima vec neko da nema i ne moze raditi jer u to vreme je drzava dala uredbu da ako primis izbeglicu ne placas porez..mislim da smo dosta jedan drugome replicirali na ovu temu.necemo se sloziti.ko nije doziveo to ne moze ni sada znati sta je bilo i kako.
u globalu cu ti reci da hrvate ne mrzim.oni su slozni i izborili se za svoje.mi smo krivi sto se mnogo kurcimo.eto sada placamo sve to.
TOG PREDSEDNIKA nisam ja birao vec ti ljudi tamo preko.a on sto je okrenuo ledja to sam bog zna.da li zbog sveta ili nesto drugo istorija ce pokazati.
end

krupije
član
član

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Paloma taj Pon Okt 06, 2008 7:07 pm

Nemam nista protiv izbeglica, ali neka idu u unutrasnjos/Vojvodina i Sumadija i ostali delovi/ a ne svi dosli u Beograd, a mi Beogradjani cemo iciu unutrasnjost. Nasa deca ce cekati po par i vise godina na posao a on ce doboto odma :'Boze moj jer je izbeglica i njegov tata ima para/ eure/ da plati to mesto", e pa dosta vise. Iz iskustva znam da su studenti posle raspada Yugoslavie, bili primljeni na Beogradske univerzitete a deca iz Beograda su bili ispod crta na spiskovima. To nije uredu i to nisam nikad podrzavala pa ni sada. A takodje sam protiv da nasa deca idu da brane nesto sto ne znaju ni sta je /mislim konkretno na to Kosovo/ . Toliko od mene .

Paloma
vredna članica
vredna članica

Ženski
Broj poruka : 979
Raspoloženje : zavisi od situacije
Datum upisa : 15.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Nena412 taj Pon Okt 06, 2008 8:23 pm

Bojim se da gresis, ima ih u svim gradovima i manjim mestima po Srbiji.
Nije u redu da se placa za prijem na univerzitet al to isto nije od juce, uvek su tatini sinovi imali diplome.Naravno da to nije u redu i da se korupcija treba iskoreniti,a studenti primati na osnovu rezultata kao i radnici na osnovu kvalifikacija.
E sad, da nasa deca ne znaju sta je Kosovo to nije u redu.Kako da shvate prosecni Evropljani, Amerikanci i ostali ako nasa deca ne znaju!
Kosovo je srce Srbije,koje nam vise sile otese krseci sva moguca medjunarodna prava i to je istina.
Naravno da ga ne mozemo braniti oruzjem, to je suludo i nikad nista nije resilo.
Ali s tim se pomiriti, ja ne mogu.Nepravdu nikad nisam podnosila a pogotovo nepravdu prema mom narodu.

Na ovakve teme ja padam u vatru, sorry.Evo probacu da je ne gledam par dana, probacu kazem... Smile

Nena412
Administratorka
Administratorka

Ženski

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od krupije taj Pon Okt 06, 2008 8:52 pm

ma ok ne vredi trabunjati o tome.mozemo danima.mesecima pricati ali nista.to isto vazi za CRNOGORCE. evo i tadic na crnogorac.ne kazem da ne treba ali ne uvidjamo koliko nam ti crnogorci zagorcavaju zivot a primamo ih.jos ce i kosovo priznati.za hrvate i slovence nisam ni sumnjao da ce to uraditi.

nadovezacu se samo na nenin komentar.ministarka za dijasporu kaze kako nam nedostaje kadar nastavnika ili ucitelja u inostrnanstvu.sta su preduzeli?nista.a ovamo hoce nesto od tih ljudi preko.recimo tvoja deca neno nece nista znati o kosovu sem ako ti ne budes pricala.nemoj pogresno da me razumes.
ajd malo da se oladimo od ovoga.

krupije
član
član

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Podrska taj Uto Okt 07, 2008 6:50 pm

NE, ne, nema smisla, a naslov teme je scratch ???

offtopic

Podrska
član
član

Muški

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od nexman sr kraljevo taj Čet Nov 06, 2008 3:29 am

treba doziveti takvu sudbinu,i onda govoriti o tome,
lako je govoriti kad ne poznajes takve ljude

meni je stvarno zao sto odstupam od teme
tesko mi je napisati pricu
nekih stvari ne zelim a se prisetim
nazalost licno mislim da niko nije izbegao svojom voljom
vec da je prisilno proteran
nija ne bi napustio svoje rodno mesto ali hvala bogu
da i evo ovde gde sam moji najmiliji su kraj mene
ma koliko bio siromah,ja sam najbogatiji,imam NJIH
nak nas Bog sacuva od svakog zla

nexman sr kraljevo
urednik
urednik

Muški
Broj poruka : 142
Godina : 32
Poso/dokolice : pecanje i brojanje ovaca
Raspoloženje : uvek na nivou
Datum upisa : 23.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od gele70 taj Sub Nov 29, 2008 7:55 pm

jednom kad budem raspolozen ispricacu vam moju pricu samo cu demantovati kruplje da neprica nebuloze sid je u srbiji gde su te 91 godine padale granate sin mi je imao 4 meseca kad sam ja bio u hrvackoj ,cuvao njihove domove a na moju padale granate ........... nevolim se toga ni prisecati dok su se izbeglice sakrivale po sidu i ostalim mestima da ih vode da brane svoje kuce tamo moj sin je ovde nemogu reci bio je zasticen zahvajujuci mojima .

gele70
urednik
urednik

Muški
Broj poruka : 1106
Godina : 46
Poso/dokolice : privatnik
Raspoloženje : opusteno
Datum upisa : 16.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 3:14 am

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu